Korku Evinde Ambiyans ve Müziğin Önemi?

Korku Evinde ambiyans ve müziğin önemi ;

en az oyunun bulmacaları ve hikayesi kadar önemli. Neden mi ? Gelin hep beraber inceleyelim. 

Aslında kimsenin “neden?” diye soracağını pek sanmıyorum çünkü ambiyans ve müzik hayatımızın her döneminde ve her alanında çok önemli bir rol oynamakta. Arkada hafif sakin bir müzik, önümüzde şömine, dışarıda hafif yağmur var evin içi sıcacık. Bu çizdiğim tabloda insanın aklına gelen ilk şey huzur değil mi ? Veya bir koşu pisti 1 metre önünüzde koşmaya devam eden birisi kalan herkes arkanızda ve bitiş çizgisi ise 50 metre ilerde ve arka planda hızlı hareketli bir müzik. Bu tabloda ise direk canlandırıcı ve gaza getirici. Siz bu tablolarda dışarıdan izleyen bile olsanız bir noktada sizi de etkileyecektir.

Ambiyans 

Oyununa göre değişir tabi ki ama bizim ülkede çok fazla korku evi var ve çoğunun ambiyansı ve sesleri gayet tüyler ürpertici. Ama kaçış oyunlarını korkuyla sınırlayamazsınız bu yüzden ambiyans yaratma işi biraz daha zordur. Biz yinede korku oyunundan başlayalım. Öncelikle kurmak istediğiniz hikaye ve setting’i belirlemek lazım. Örneğin içerisinde deformasyona uğramış insan deneklerinin olduğu bir tımarhane veya klinik. bu tarz bir şey yapmak isterseniz öncelikle içeriyi bir klinik ya da hastane gibi dekore etmeniz gerekir. Bir lobi içeri doğru uzanan bir koridor, hasta odaları veya tedavi odası, doktorun odası vs. vs. gibi. Yaptınız mı o zaman şimdi orayı korkunç yapan şeylere gelelim.
Normal işleyen bir kliniğ’in pek korkunç bir tarafı yoktur ( eğer iğnelerden korkmuyorsanız ) bu yüzden orayı talan etmelisiniz. Yatakları masaları devirin, bilgisayarları ışıkları kırın, duvara biraz kırmızı boya sürün ( kansız olmaz ) hatta sevmediğiniz birisini alıp odanın içinde dövün. Yeterince negatif enerji bulaştırdınız mı ? Harika. Şimdi ince detaylara geldi kenara köşeye iliştirilmiş paslı enjektörler, steteskoplar, ameliyat testereleri, camları eskitmek için lekeler biraz mümkünse küf tutsun diye sağa sola su dökebilirsiniz.

Müzik 

Ambiyansımız hazır şimdi sıra müzikte, müzikten önce sesleri düşünelim, arada bir uzaktan gelen çığlık ve ağlama seslerini koyun oraya, koydunuz mu ? Harika. Şimdi arada bir gelen yüksek sesli birbirine çarpan metal yere sürtünen metal, ince tiz tüyleri diken diken eden sesleri ekleyin. Eklediniz mi ? Bu da tamam. Şimdi arkaya ufak mekan sesleri. Arada bir gelen koşturan adımlar. Kapıların açılma kapanma ve bazen çarpılma sesleri. Yürürken üzeri ameliyat eşyası dolu masaya yanlışlıkla çarpma sesleri. Cam kırılma devrilme gibi sesler. Bu da tamam şimdi işin derinine inip arada bir koridorda esen rüzgar. Ufak tefek etrafta dolaşan böcek sesleri koyun. Ve arkaya derinden gelen arada bir çarpan bas bir ses. Hepsi tamamsa eğer geriye kalan oyunun başından sonun çalacak olan bir müzik. Ortama göre değişen ve yer yer hızlanan bir müzik. Hızlandığı anlarda metallerin birbirine vurma sesinde yapılan bir ritm üzerine sert elektro gitarla bir solo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bursa Korku Evi Olarak sizlere muhteşem bir korku yaşatmaya hazırız!! Hemen Randevunuzu Alın ve sevdiklerinizle korkunun dibine vurmaya hazırlanın.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Hemen Ara
×

Merhaba!

WhatsApp'ta iletisim kurmak için asagıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın veya 0224 532 27 92 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

×